تزریق چربی یک نوع انتقال بافت از بدن خود انسان به خود همان شخص می باشد. یعنی بافتی از بافت های چربی که در یک قسمت از بدن را استخراج می کنیم، به ناحیه ای از بدن که چربی نیاز دارد تزریق چربی انجام می شود.
در فیلر های جدید برخلاف فیلر پاژ که ماندگاری طولانی و تا آخر عمر داشت، فیلر های جدید با همان عوارضی که فیلر های قبلی داشتند، بی استثتا ماندگاری آنها بین 6 ماه، 9 ماه و تا 2 سال و برخی از ژ ها ادعا می شود بین 2 تا 4 سال ماندگاری دارند. بنابراین فیلر های جدید در بهترین نوع ماندگاری کوتاه دارند و نیاز به تزریق مجدد می باشد و به هر دلیلی شخص از آن استفاده کند چه در گونه ها، یا خط خنده و یا برجستگی لب بعد از 9 تا 18 ماه یا حداکثر 2 سال این جذب شده و باید مجداا تکرار شود. ولی اگر بافت چربی تزریق شود و زنده بماند، ماندگاری همیشگی دارد و احتیاج به تکرار ندارد و در بدترین حالت این است که تزریق چربی کنیم و بخش زیادی از چربی جذب شود، ما می توانیم این را تکرار کنیم. تزریق چربی بارها و بارها انجام می شود و تکرار می کینم بدون هیچ گونه عوارضی.
بنابراین از همه جهات که نگاه کنیم تزریق چربی نسبت به استفاده به فیلرها و مواد سنتتیک دارای برتری می باشد.

طرز تهیه چربی چگونه است؟
جراح با توجه به اینکه برای پر کردن چه ناحیه ای به چه حجمی از چربی نیاز دارد، بخشی از نواحی بدن که برجسته تر هستند و دارای چربی سفت تر و قوام محکم تری دارند را انتخاب می کند. معمولا از چربی دور ناف، پهلو، قسمت های خارجی باسن، قسمت داخلی زانو بیشتر استفاده می کند. در مواردی که نیاز به این است که حجم بسیار زیادی از چربی را تزریق کنیم مثل برجسته کردن سینه و باسن نیاز به این است که از ناحیه بزرگ و از نواحی متعددی از بدن چربی از طریق لیپوساکشن گرفته شود.
این چربی ها باید با تکنیک خاص و با قدرت مکنده ای بسیار پایین گرفته شود تا بر اثر مکش زیاد سلول های چربی از بین نرود. مهم ترین نکته این است که بافت های چربی را بدون آسیب و با در صد زنده بودن زیاد از بدن بتوانیم خارج کنیم. بنابراین از لوله های خیلی باریک، با سوراخ های کوچک استفاده می شود تا موقع تزریق کردن هم فشار زیادی احتیاج نباشد.
بعد از جمع آوری چربی، تکنیک های متفاوتی برای زنده ماندن و بهتر بودن بافت چربی وجود دارد که یکی از بهترین روش ها شستشوی چربی است که گلبول های قرمز موجود در آن جمع آوری شده و خارج می شود و آن روغنی که روی سطح قرار می گیرد گرفته شود.

تزریق چربی به نواحی مختلف بدن:

تزریق چربی به صورت:
 شاید مهم ترین و شایع ترین و بهترین استفاده از تزریق چربی در صورت انجام می شود. تزریق چربی در جوانسازی صورت یا اصلاح هارمونی و تقارن صورت، اصلاح مشکلات به جود آمده در جراحی های گذشته، اشکالات به وجود آمده بر اثر تصادف،اصلاح مشکلات به وجود آمده در جراحی بینی، حجم لب و گونه، برطرف کردن خط خنده و خط اخم در پیشانی، در پلک ها هم در پلک فوقانی و هم پلک تحتانی و برای برطرف کردن سیاهی زیر پلک، چاق کردن صورت و ...

<b><b><b><b><b><b><b><b><b><b><b><b><b><b><b><b><b><b><b><b><b><b><b><b><b><b><b><b><b><b><b><b><b>تزریق چربی</b></b></b></b></b></b></b></b></b></b></b></b></b></b></b></b></b></b></b></b></b></b></b></b></b></b></b></b></b></b></b></b></b>
تزرق چربی در سینه:
در سالیان گذشته اتفاق بزرگی رخ داد. بصورت مکرر از چربی ها در برجسته کردن سینه استفاده می شد و به دلیل اینکه در آن زمان تکنیک های مناسب و پیشرفته فعلی وجود نداشت، چربی هم به پوست، هم به بافت سینه تزریق می شد که با مردن سلول های چربی و جذب کلسیم به مرور زمان و رسوب آن باعث می شد تا تشخیص سرطان خوش خیم در پستان دچار مشکل و ایراد شود.به همین دلیل 25 سال تزریق چربی در سینه ممنوع شد.
اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی و ایجاد تکنیک های مدرن در تزریق چربی و با دید جدیدی که نسبت به این موضوع به وجود آمد، مجدا برای برجستگی پستان از تزریق چربی استفاده می شود. البته در مواردی که بشود از پروتز سینه در بزرگ کردن سینه استفاده کرد، بهترین انتخاب استفاده از پروتز است. نکته قابل ذکر این است که تزریق چربی فقط در پوست و عضله پستان انجام می گیرد و بافت خود پستان مطلقا تزریق چربی انجام نمی شود. تزریق چربی در پستان بعد از عمل جراحی سرطان پستان به چند صورت انجام می گیرد. اگر بافت کوچکی از پستان خارج شده باشد، بعد از درمان کامل و تکمیل دوره درمان، آن قسمت با تزریق چربی ترمیم می شود و یا در مواردی که کل سینه و پستان برداشته می شود، با تزریق چربی بین 2 تا 5 بار به پستان می توانیم حجم بسیار مناسبی از پستان را به دست بیاوریم.

تزریق چربی برای اصلاح دفورمی های به وجود آمده بعد از لیپوساکشن:
عمل جراحی لیپوساکشن با تکنیک های جدیدتر از سال 1991 تا امروزه در امریکا شروع شد و به سرعت در تمام دنیا به تعداد بسیار زیادی گسترش پیدا کرد به طوریکه در حال حاضر از شایع ترین اعمال جراحی زیبایی در کل دنیا محسوب می شود.

لیپوساکشن با تکنیک های خیلی زیادی انجام می شود، اگر ناصافی به وجود بیاید با استفاده از تزریق چربی می توان آن را برطرف کرد. یا در نواحی دیگر بدن که دچار ناصافی چه از طریق لیپوساکشن چه بر اثر تصادف ها و یا جراحی های قبلی شده را می توان با تزریق چربی برطرف کرد.

استفاده از تزریق چربی برای بزرگ کردن ساق پا:
کسانی هستند که بخشی از بدن آنها از بخش دیگری از بدنشان کوچکتر است. در آنجا ما می توانیم برای اصلاح نامتقارنی بدن از تزریق چربی استفاده کنیم. از جمله کسانی که ران های بزرگ دارند و ساق پای کوچکتر. چربی از ران پا لیپوساکشن شده و به ساق پا تزریق می شود.

یکی دیگر از رایج ترین اعمال استفاده از تزریق چربی، زیبایی سازی باسن است. بزرگ کردن باسن به روش پروتز چون مشکلاتی را به همراه دارد و از طرفی بزرگ کردن باسن با تزریق چربی کار بسیار ساده و عالی می باشد و خصوصا امروزه که از روش ها و تکنیک های جدید استفاده می شود، برای بزرگ کردن باسن این روش را توصیه می کنیم.

تزریق چربی در پشت دست ها و گردن که باید با دقت بسیار زیادی انجام شود. چون پوست در این نواحی بسیار نازک بوده اما نتایج بسیار خوبی را به ما می دهد.
میزان ماندگاری تزریق چربی در تکنیک های قدیم بین 5 تا حداکثر 30 درصد بود، یعنی اگر 100 سی سی تزریق چربی داشتیم نهایاتا 30 سی سی از آن به نتیجه می رسید. به همین دلیل جراحان مدتی از فیلرها و پرکننده ها که عارضه های بسیار سختی را به همراه داشت استفاده می کردند. اما امروزه با پیشرفت علم و ایجاد تکنیک های جدید مجددا جراحان به تزریق چربی رو آوردند و با بالا رفتن میزان ماندگاری سلول های چربی، استفاده از فیلره کاهش یافت.
50 تا 80 درصد بافت چربی که تزریق می شود را زنده نگه می داریم و حجم مناسبی را به بدن می دهیم و با استفاده از تکنیک prp زنده بودن سلول ها را به 80 تا 90 درصد می رسانیم و همان زمان که تزریق چربی انجام شد از prp استفاده می کنیم.

عوارض:
عوارض تزریق چربی بسیار اندک است. اگر جراح دارای ترجمه کافی و تخصص لازم باشد با کمترین عارضه آن را انجام می دهد. مهم ترین مساله در مورد عوارض تزریق چربی، یکی طراحی غلط یعنی جراح نتواند نقشه طراحی سه بعدی را به درستی بدست بیاورد و دیگری جمع آوری نادرست چربی است که اگر میکروب وارد آن شود باعث عفونت می شود.
نکته مهم این است که چربی ها نباید در یک محور به میزان زیاد تزریق شود، زیرا باعث می شود که رگ های خونی به آن قسمت نرسد در نتیجه سلول ها زنده نمانند و به حجم دلخواه نرسیم و هم باعث رسوب کلسیم در آن قسمت شده که از شایعترین عارضه هاست.