صورت نماد شخصیت و هویت انسان است. تمام احساسات، افکار، روش زندگی، هویت ما و حالات روانی ما در چهره نمایان می شود. سن و سال تاثیر بسیار عمیقی بر این صورت دارد. هیچ یک از اعضای بدن مانند صورت در سنین متفاوت تغیرر نمیکند. بطوریکه در جراحی زیبایی یا جوانسازی صورت در تمام اندام های انسان وقتی یک عمل جراحی زیبایی صورت شکل می گیرد مانگاری بسیار طولانی دارد حتی تا آخر عمر. اما در جراحی زیبایی صورت یا جوانسازی پوست اصلا این طور نیست. بطوریکه صورت دهه به دهه، هر پنج سال، هر یک سال و هتی هر شش ماه با حالت قبلی خود فرق می کند.

سن و سال تاثیر بسیار زیادی بر این روند دارد. روند پیری از جوانی شروع می شود و به مرگ ختم می شود. ما نمی توانیم جلوی روند پیری را بگیریم. به هر حال سن ما افزایش پیدا می کند. کاری که ما می توانیم انجام دهیم این است که به مرور زمان از شدت تاثیرات شن و پیری در صورتمان جلوگیری کنیم و آن را به عقب بیاندازیم با کار هایی که انجام می دهیم نظیر زندگی مرتب، ورزش، آزادی فکر، دوری از استرس، خواب مناسب، مصرف میوه جات و سبزیجات، نوشیدن آب فراوان.

 

 

نکته قابل ذکر این است که پیری را نمیتوان به تعویق انداخت ولی می توان شدت و سرعت آن را کاهش داد.

آناتومی صورت:
از نظر آناتومی، صورت از سه لایه تشکیل شده است. لایه سطحی، پوست. لایه بعدی، عضلات صورت، لایه عمقی، اسکلت استخوانی. تغییرات سن و پیری از لایه سطحی تا عمقی اتفاق میوفتد. ما پیری را هم در پوست داریم و هم در زیر پوست روی عضلات و هم چنین تغییر شکل استخوانی.
در پوست اتفاقات سن و پیری به صورت شیار های باریک ظاهر می شود.چین و چروک های ریز نمایان شده و بعد از آن شیار های ایجاد می شود. بعد از آن بافت پوست روی یک شیار بر می کردد بطوریکه چربی ها و بافت های زیرین روی خودشان می غلطن و جابجا می شوند. تغییرات سن در عضلات هم تاثیرات خود را می گذارد. عضلات شل می شوند و بافت های عمیق و چربی که روی آن قرار گرفته به پایین و جلو تغییر می کنند. بطوریکه در کنار چشم شیار به وجود می آید. در کنار خط خنده لب، عمق و فرورفتگی ایجاد می شود و کنار لب، خط نمایان شده و به علاوه در فک تهتانی ریزش پوست و چربی در آن دیده می شود و این ها تغیرات در صورت هستند.

<b><b><b><b><b><b>جوانسازی صورت</b></b></b></b></b></b>

جراحی زیبایی صورت را در دو دسته ادامه می دهیم. در قسمت اول جوانسازی صورت و تقارن.

در جوانسازی و تقارن صورت، پوست صورت در نواحی که دچار چین و چروک است، ما می توانیم با اقدامات اولیه این روند را کند تر کنیم و یا به عقب برگردانیم. با استفاده از تکنیک های جدید، لیزر، تزریقات ژل، چربی، بوتاکس و پی آر پی تا حد زیادی ما به این پوست، جوانسازی و جوان ماندن و ایجاد بافت های انعطاف پذیر که سفتی پوست را به دست می آورد، را ایجاد می کنیم.
بخش دیگری از جراحی زیبایی صورت، تقارن سازی است. بطوریکه تقارن ها وقتی در صورت از بین می رود ما یک عدم زیبایی را شاهد هستیم. ایجاد تقارن و هارمونی بین اعضای مختلف صورت نقش بسیار زیادی در زیبایی صورت و فروغ صورت دارد. مثلا اگر چانه ای کوچک باشد، زشتی در صورت دیده می شود. پیشانی که بیش از حد کشیده باشد، پلکی که افتاده باشد یا لبی که نازک باشد یا گونه ای که زیاد فرو رفته باشد، هر کدام از این عدم تقارن ها یک عدم زیبایی است که هیچ ربطی هم به سن و سال ندارد. این ها مستقل از روند پیری و سن و سال باید اصلاح شود.

نکات مثبت جوانسازی صورت و تقارن

در تقارن و جوانسازی صورت گاهی اوقات جراحی روی پلک های فوقانی و تحتانی صورت می گیرد. پوست اضافه و پف برداشته می شود، گاهی اوقات جراحی روی لاله گوش صورت می گیرد، گاهی اوقات ابرو ها بالا کشیده می شود، در تمام ناحیه و در گوشه و یا قسمتی از ابرو.

یکی از مهم ترین و شایع ترین اعمال روی تقارن سازی و زیبا سازی صورت برجسته کردن گونه هاست، به طوری که فرو رفتگی گونه ها و عدم برجستگی آن صورت را کم فروغ نشان می دهد. ما می توانیم با استفاده از پروتزهای گونه یا تزریق چر بی این تقارن و زیبایی را به صورت برگردانیم. و یا تغییرات دیگری که در صورت ایجاد می کنیم.

شاید بزرگترین هنر یک جراح زیبایی صورت این باشد که این تقارن ها رو بشناسد و به هر صورتی که نگاه می کند در اولین نگاه متوجه شود با چه تغییراتی در این صورت، شادابی و زیبایی را به این صورت برمی گرداند. این مهم ترین نکته کار است.